Blog

5 Tipů, proč jetel zařadit do jídelníčku ♥

Často po něm bez povšimnutí šlapeme a bereme jej jako plevel. Jetel, rostlinka, kterou snad každý z nás zná, avšak málo kdo už ví, jak zdravá a léčivá bylinka to je! Jetel je doslova obletován. Když se pozorně podíváte do trávy, najdete jej také podle velkého množství včel. Rády totiž vysovávají jeho květy ;) 

TAK KTERÝ? BÍLÝ NEBO ČERVENÝ JETEL?

Oba jsou vítáni, avšak ten zbarvenější jetel obsahuje intenzivnější dávku zdraví než jetel bílý. Máte-li možnost vybrat si, zvolte si raději ten růžový až červený. Avšak ani bílý jetel není k zahození ;) Jde nám přeci o pestrost stravy, no ne? :) 

 

CO MÁM SBÍRAT?

Nejlepší pro sběr jsou rozkvetlé květy. Vždy si květy uštipuju během krásných dní a za svitu sluníčka! Pokud jsou však květy zahnědlé a bez života, netrhám je...

 

JAK JETEL UCHOVÁVAT?

Sušením. Suší se velmi rychle. Není třeba používat ani sušičku! Usušené bylinky dávám do bavlněných pytlíčků nebo do skleniček. Vždy však tak, aby na ně nesvítilo přímé sluníčko ☼ 

5 TIPŮ, PROČ JETEL ZAŘADIT DO JÍDELNÍČKU!

 

1. ŽENY A HORMONY

Jetel obsahuje látky podobné ženskému hormonu estrogenu. Hlavně v období klimakteria (menopauzy) je jetel jedním ze skvělých doplňků stravy! Dokáže uklidnit návaly horka a náhlé pocity nevolnosti. Je také skvělým pomocníkem proti osteoporóze, která se snižováním ženského hormonu velmi úzce souvisí.

 

2. DOBRÁ NÁLADA

Zařazením jetele do jídelníčku můžete zlepšit svou náladu. Výborně chutná a tak věřím, že jeho chuť ve svém jídelníčku přivítáte :) 

 

3. ZDRAVÉ ZAŽÍVÁNÍ

Dezinfekční a detoxikační účinky jetele nám pomůžou uklidnit zažívání, zbavit se průjmu nebo zvracení. Dokáže tak nahodit zažívání do toho správného rytmu.

 

4. PRYČ S KAŠLEM

Pro mě osobně se stal oblíbeným v podobě jetelového čaje. Dokáže pomoci od kašle i od rýmy. A když do něj přidáte domácí sirup třeba z pampelišek, naprostá mňamka! :) 

 

5. KRÁSNÁ POKOŽKA

Kdo rád zkouší nové způsoby, jak pečovat o svou pleť a pokožku, určitě uvítá schopnosti nálevu z jetele. Tento nálev příjemně pohladí jak v podobě pleťové vody, tak i jako bylinková koupel. Pokožka je po jeteli hezky vláčná a jemná ;) Pomáhá od akné a ekzémům.

OSOBNÍ ZKUŠENOST:

Jetel jím čerstvý i sušený skoro denně! Často si ho čerstvý umixuju ve smoothie společně s ostatním ovocem, zeleninou či jinými bylinkami. Květy přidávám nejčastěji do salátů. Pokud Vám vadí, že jej vidíte v jídle, stačí ho jednoduše rozmixovat a používat ho jako sypké koření :)  

 

Je mi 26 a už vím, jaké to je, když přijde období menopauzy. Vaječníky už kvůli nemoci nemám, a tak se snažím dbát na správné doplnění potřebných a důležitých doplňků pro mé tělo. Blahodárné účinky jetele jsem pocítila na vlastní kůži. To je i důvod, proč o něm píšu ;) Návaly horka a následné pocity zimy díky němu ustoupily. Škrábání v krku po čaji zmizelo a já se cítím spokojeně :)

 

Tak hurá s košíčkem na sběr! :)  

Mějte se krásně, Vaše Barča ♥♥♥  

Please reload

Please reload

Jak na domácí veganskou zmrzlinu?

1/10
Please reload