• Sobotková Barbora

Šafrán


Když jsem před rokem na jaře byla ve Slovinsku, poprvé jsem viděla ve své přirozené kráse slavný šafrán :) I my doma máme malinkatý pytlíček šafránu a občas si ho přidáme do jídla...

CHUŤ, VŮNĚ, BARVA

Chuť samotného šafránu je mírně nahořklá. Nemusíme se však obávat, že by celkovou chuť našeho připravovaného pokrmu šafrán zkazil. Šafránu se používá opravdu, ale opravdu jen malinko. A tak jeho přidání do jídla mnohdy ani nepoznáme ;) Spíš nám jde, aspoň teda u mě, o pestrost a vyváženost stravy. ;) Barva šafránu je žlutá. Často se využívá pro barvení pokrmů - rýže, omáčky, těsta, polévky. Levnější variantou pro obarvování jídel, může být i kurkuma :)

POUŽITÍ

Nejlepší je šafrán rozpustit ve vodě a teprve pak ho přidat do pokrmů. Voda šafrán rozpustí a rovnoměrně okoření celé jídlo.

JAK SE SBÍRÁ?

Šafrán, jak jej známe, jsou usušené blizny květů. Tedy ty žlutě zbarvené tyčinky uprostřed, obalené krásnou fialovou sukýnkou. Sběr tyčinek se provádí pouze ručně. Jde tedy o velmi náročnou, poctivou a detailní ruční práci!

VE KTERÝCH ZEMÍCH SE ŠAFRÁN POUŽÍVÁ NEJVÍC?

Mezi nejstarší a nejvíce známé pěstitelé slavného šafránu patří Španělsko a Francie. Pěstuje se však i v jiných zemích ;)

HISTORIE

Jak vznikl název šafránu? Pochází z arabštiny "za fran" a doslova znamená "být žlutý". Šafrán pro mě symbolizuje zlato v koření. A nejen u mě, ale i v dobách dávných byl využíván vysoce postavenými a vznešenými dámami. Pro jeho žluté zbarvení ho nanášely na své tělo jako líčidla. Šafrán se také používal pro povzbuzení radosti, uvolnění, proti depresím, ale také jako afrodiziakum.

ZAJÍMAVOST

Pro nasbírání 1 kilogramu suchého šafránu, je potřeba nasbírat 60 tisíc a někdy až 200 tisíc květů!!! Není se tedy čemu divit, že jeho cena je ták vysoká, a že patří mezi nejdražší koření na světě.

CENA

Cena za 1 gram šafránu v průměru vychází od 150 - 350 Kč a více!

S láskou, Vaše Barča

#šafrán #koření #bylinky #zdraví

78 zobrazení
  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
  • Twitter

s ♥ Barbora Sobotková

© 2016 - 2020

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now